C Vitamininin Faydaları

C Vitamininin Faydaları
1.202 kez okundu.

Suda eriyen bir vitamin çeşidi olduğu bilinen C vitamini insan vücudunun en çok ihtiyaç duyduğu vitaminlerden biridir. Isıya karşı hassas olan bu vitamin pişirildiğinde etkisini kaybetmektedir. Genellikle C vitamini pek çok bitki türü ve hayvan tarafından üretilmektedir. İnsan vücudu C vitamini üretememektedir. C vitaminin faydaları oldukça fazladır.[ad]

Vücudunuzu enfeksiyon ve bakterilere karşı koruyan bir vitamin olan C vitamini aynı zamanda kalp krizini önlemektedir. Kansere karşı da koruyucu etkisi olduğu bilinen bu vitamin oldukça güçlü bir antioksidandır. Bağışıklı sistemi C vitamini sayesinde güç kazanacaktır. Ayrıca soğuk algınlığı gibi pek çok hastalıkta vücudun direncini artıran bir özelliği vardır. Diş eti kanamalarına iyi gelen bu vitamin aynı zamanda hem yaraları hem de yanıkları iyileştirmektedir. Kolesterolü dengeleyen C vitamini damarlarda kanın pıhtılaşmasını önlemektedir. Katarakt oluşumunu önleyen ve geciktiren bu vitaminin aynı zamanda anemi tedavisine de yardımcı olduğu bilinmektedir.

C vitamininin faydaları arasında idrar yolu enfeksiyonları için kullanılan ilaçların etkinliğini artırma özelliği de bulunmaktadır. Pek çok ilacın olumsuz etkilerini azalttığı için de oldukça faydalı olduğu söylenebilir.

Vücut için günde 60 mg C vitamini yeterli olacaktır. Ancak soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda bu oran daha da artırılabilir. C vitamini eksikliği söz konusu olduğunda kılcal damarların geçirgenliği bozulmakta fazla kullanmak da bulantıya ve böbrek taşına neden olmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Tema Yapımcısı : Ankara Evden Eve Nakliyat