Cevizin Faydaları

Cevizin Faydaları

Ceviz, birçok tatlıda kullandığımız, zekâya etkisini bildiğimiz, faydaları dilden dile dolaşan bir besin kaynağıdır. Besleyici özelliği yanında birçok farklı bileşeni de ihtiva eden cevizin faydalarından en önemlisi iyi bir omega 3 kaynağı olmasıdır.

Omega 3 beyin tarafından enerji ihtiyacını karşılamak için kullanılan iki maddeden biridir. Diğeri ise kandaki glikozdur. Omega 3 yağ asidi besinler arasında az rastlanan bir yağ asidi çeşididir. Bilinen en iyi iki kaynağı balık ve cevizdir. Balık yemeyen bir insanın, beyin, zekâ, hafıza gelişimini sağlayabilecek omega 3 yağ asidinden mahrum kalması bazı aksaklıkları da beraberinde getirecektir. Vejeteryanlerin en sık yaşadığı sorun, hayvansal kaynaklı yağ asitlerinin alınamaması durumudur. Bu amaçla bu tür bir beslenmeyi tercih edenler için de hem kuruyemiş grubu besinler, hem de özellikle ceviz iyi bir yağ asidi kaynağı olacaktır.

Zekâ haricinde depresyon, bazı psikolojik bozukluklarda da omega 3 yağ asidinin etkili olduğu gösterilmiştir. Bu sayede cevizin faydaları arasına sakinleştirici, rahatlatıcı ve sinirsel sistem rahatsızlıklarını önleyici etkisi de girmiş olur.

Rejim sırasında yemeklerden önce ya da öğünler arasında kullanılabilecek olan ceviz, iştah kesici bir etkiye de sahip olur. Bunun nedeni sahip olduğu yüksek besin değeridir ve bu nedenle az miktarda tüketilebilmektedir.

Protein, lif, yağ asitleri, vitaminler ve mineraller bakımından zengin olan cevizin faydaları arasında büyüme, gelişme ve yenilenmede etkisi de göze çarpmaktadır. Bu etkiler içerdiği manganez ve çinkodan kaynaklanır.

Özlem Karaçay (79 Posts)

Merhaba ben Özlem Karaçay. Boğaziçi Üniversitesi İşletme 2012 bölümü mezunuyum. Annem ve Babam sağlık sektöründe oldukları için bu konuda ki bilgi birikimlerimi onlarla birlikte geliştirerek Putur.com da yayınlıyorum. Burada yazdığım hiçbir yazı için sorumluluk kabul etmiyorum ve doğruluğunu doktorunuza sormanızı şiddetle öneriyorum.


Etiketler:

Yorumlar

  1. Murat Çıralı diyor ki:

    Cevizin mucize faydaları! Olaya bak ya.

Yorum Yaz