Dershaneler Ne Zaman ve Neden Kapanıyor?

Dershaneler Ne Zaman ve Neden Kapanıyor?
1.250 kez okundu.

Türkiye’de mevcut bulunan SBS ve ÖSYM sınavlarında başarılı olabilmek amacı ile maddi durumu yeterli olan ya da bu dershanelerde burs kazanabilen öğrenciler sınavlara hazırlıklarında yardımcı olabilmesi için özel kurulan dershanelere gitmeyi tercih ediyorlar. Dershaneler bir okul gibi sınıflarda ve konusunda uzman olan öğretmenler eşliğinde öğrencilere ders anlatılmasını sağlıyorlar ve hazırladıkları sınav programı ile belirli aralıklar ile uyguladıkları sınavlar sayesinde öğrencilerin başarı durumunu kontrol edebiliyorlar. Ancak son sınıfta bulunan lise ve ortaokul öğrencileri hem okul için hem de sınavlara hazırlanmak için yeterli vakit ayıramadıklarından dolayı sıkıntı yaşıyorlar ve tüm geleceklerini etkileyen bir sınava girecekleri için genellikle okula daha az zaman ayırmayı tercih ediyorlar.[ad]

Bu sebepten dolayı Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı geçtiğimiz günlerde dershanelerin 2014 – 2015 eğitim ve öğretim yılında kapanacağını belirten bir açıklama yaptı. Avcı yaptığı açıklamada dershanelerin kapanması ile işsiz kalacak öğretmenlerin devlet okullarında görevlendirilmeleri için gerekli adımların atılacağını belirtti.

2013 – 2014 eğitim ve öğretim yılı için dershanelere kayıt yaptıran öğrenciler yıl sonunda girecekleri sınavlara kadar bu dershanelerde eğitim görmeye devam edecekler, ancak 2014 – 2015 eğitim ve öğretim yılından itibaren dershaneler kapatılacak ve öğrencilerin okul notları da geleceklerini belirleyen bu sınavlarda puanlarını yükseltmeleri için önemli bir etken oluşturacak. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı yaptığı açıklamada öğrencilerin yıl içerisinde girecekleri bazı sınavların bakanlık gözetiminde yapılacağını ve ortaokul öğrencilerinin liselere başvuru yapabilmeleri için bu sınavlardan aldıkları notların kullanılacağını belirtti.

Sistemde böyle bir değişikliğin yapılacak olmasının sebebi ise öğrencilerin okul derslerine ve notlarına gereken ilgiyi göstermemesinden kaynaklanıyor. Sınava girmeden önceki son senede yoğun bir şekilde sınav için hazırlanmaya başlayan, dershanelere giden öğrenciler okul notlarına ve derslerine gereken önemi göstermiyorlar. Okul sınavlarının liselere giriş için büyük önem taşıyacak olması sayesinde öğrenciler hem dershaneye ve okula gidip yoğun bir çalışma temposuna girmek zorunda kalmayacaklar, hem de okulda öğrendikleri derslere daha fazla yoğunlaşabilecekler. Böylece son sınıf öğrencileri sınavdan önceki son senelerinde sıkıntı ve stres yaşamadan, istedikleri okullara girebilmek için okul derslerine çalışabilecekler.

2014 – 2015 eğitim ve öğretim yılında kapanacak olan dershanelerde çalışan görevli ve öğretmenlerin ise iş bulmak konusunda sıkıntı çekmemeleri için devlet kurumlarında çalışabilmelerini sağlamak amacı ile bazı fikirler yürütülüyor. Dershanelerde çalışan öğretmenler devlet okullarına yönlendirilecek, böylece iş bulmak konusunda zorluk çekmeyecekler.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yaptığı açıklamaya göre kapatılacak olan dershaneler özel okula dönüştürülecek. Sistemin bu şekilde değiştirilmesi ile çocukların dershaneye ihtiyaç duymayacak şekilde yetiştirilmesi amaçlanıyor. Böylece hem okullarına hem de dershaneye yetişmek için boşuna stres yaşamayacaklar, ailelerde çocuklarını dershaneye yazdırarak ekstra masraf yapmak zorunda kalmayacaklar. Hem velileri hem de sınava hazırlanan gençleri oldukça memnun edecek olan bu yeni sistem ile daha kaliteli bir eğitim sistemi ve sınav sistemi oluşturulacak. Ancak kapanacak olan dershanelerin akıbetinin ne olacağı konusunda kesin bir bilgi olmadığı için, dershaneler özel eğitim kurumlarına dönüştürülmediği takdirde tamamen kapanacak ve eğitim öğretim sadece okullarda yapılacak.

Etiketler:

Dershaneler Ne Zaman ve Neden Kapanıyor? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Saadet Dilekci diyor ki:

    Dershaneler kalkınca ne olacak? Elbetteki başarı oranları düşecek fakat daha önemlisi eğitimde her şeyin başarı olmadığını öğrenilecek…

Sayfa başına git
Tema Yapımcısı : Ankara Evden Eve Nakliyat