Ehliyet Değişimi veya Yenileme Nasıl, Nerede Yapılır?

Ehliyet Değişimi veya Yenileme Nasıl, Nerede Yapılır?

Ehliyet, Türkiye’de karayolları taşıtlarını kullanabilmek için alınan bir sürücü belgesidir. Günümüzde birçok insan sınavlara tabii tutularak bu belgeleri almaya hak kazanmaktadır. Ehliyeti olmayan birisinin trafikte araç kullanması yasaktır ve cezası bulunmaktadır. Ehliyetsiz araç kullanan bireylere caydırıcı olması sebebiyle, yüksek ücretler karşılığında cezalar kesilmektedir. Bu yüzden +18 yaşını dolduran her birey ehliyet alabilir. Ehliyet alabilmek için önce yazılı sınavdan 70 ve üzeri puan almak gereklidir. Bu puanları sağlık, trafik ve motor bölümlerinden almak gereklidir. Örneğin; sağlıktan 70, trafikten 70, motordan 60 alan bir kişi ehliyet almaya hak kazanamaz. Bir dahaki sınavda sadece motor bölümünden sorumludur ve 70 puanı alınca ehliyet sınavını başarıyla geçmiş sayılır. Yazılı sınavı başarılı bir şekilde geçen bireyler, direksiyon sınavına tabii tutulur. Bu sınavdan da en az 70 almanız gereklidir. Bu işlemi de atlattıktan sonra ehliyet almaya hak kazanmış olursunuz. Evrak işlemlerinizi tamamladıktan sonra artık trafiğe çıkabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere ehliyet nasıl değiştirilir ve ehliyet nerede yenilenir hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Ehliyet yenileme için gereken belgeler

Ehliyet değişimi yapabilmek için birtakım evrakları temin etmeniz gerekiyor. Temin etmeniz gereken evrakları şu şekildedir: Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne dilekçe, nüfus cüzdanı fotokopisi(2 adet) ve aslı, üç adet fotoğraf, kan grubu belgesi, eski sürücü belgesi, kimlik değiştirme işleminde soyadı değişen bayanlar için resmi belge, adli sicil kaydı ve sürücü belgesi ücreti gereklidir. Bu belgeler tam olarak tamamlanmadan belge değiştirme işlemi gerçekleştirilemez. Ehliyeti hasar gören, yırtılan, kırılan ve okunamaz hale gelen kişilerin ehliyetlerini İl veya İlçe Emniyet Şube Müdürlüğü’ne başvurarak değiştirmeleri gereklidir. Ehliyet değiştirme ücreti her yıl değişmektedir. 2013 yılında çıkarılan kanuna göre bu ücret 101 Türk Lirası’na çıkarılmıştır. Bu fiyat her yıl belirli oranda arttırılmaktadır. 5 yıl önce 67 Türk Lirası olan ücret, günümüzde 101 Türk Lirası’na çıkarılmıştır. Önümüzde yıl içerisinde bu fiyat yeniden güncellenecektir.

Ehliyeti kaybolan bireyler ise, ilk olarak trafik şube müdürlüklerine giderek bu durumu bildirmeleri ve başvuru yapmaları gereklidir. Bu işlemden sonra yanınızda 3 adet fotoğraf ve nüfus cüzdanınız götürmeyi unutmayınız. Burada hemen işlemi başlatabilirsiniz. Nüfus cüzdanınızda muhakkak kimlik numaranızın olması gereklidir. Çünkü sistemdeki kayıtlarınız T.C kimlik numaranızla sorgulanmaktadır. Devlet dairelerin bu işlemi gerçekleştiremezsiniz. Çünkü bu işlem sadece trafik müdürlüklerinden yapılmaktadır. Yeni ehliyetin çıkma süresi en fazla 24 saat sürmektedir. Büyükşehirlerde bu süre artış gösterebilir ancak küçük bir şehirde yaşıyorsanız, bir günde işlemi tamamıyla çözebilirsiniz. 2918 sayılı Trafik Kanununa bağlı yönetmeliğin 83. maddesine yer alan maddeye göre “Zayi edilen ve yıpranmış olan sürücü belgeleri, sahibinin beyanı esas alınarak bir dilekçe ile müracaatı üzerine, yenisi verilerek değiştirilir.” belirtilmiştir. Kaybettiğiniz sürücü belgesi içinde yukarıda belirttiğimiz yolları izlemeniz yeterli olacaktır.

Ehliyet değiştirmek için gereken belgeler

Serkan Yahya (179 Posts)

2001 Harvard Mühendislik mezunuyum. Putur.com Editör yardımcısı olarak görev almaktayım. Yazılarımla alakalı sormak istediğiniz her soruyu aşağıda yorum kısmından bana iletebilirsiniz.


Etiketler:

Yorumlar

 1. Sefa Başkurt diyor ki:

  benim bi arkadasım ehliyetimi ısırdı ve resımım son derece yığrandı kart yamuldu ve ben bu yüzden değiştirmek istiyorum ama sadece kartı maliyeti sanırım 15 tl imiş mecliste onaylanmıs bu mümkün mü lütfen bi açıklama rica ediyorum….

 2. Muhsin Nurmuhammed diyor ki:

  merhaba
  ehliyetimi Kars ilinden aldım eski olduğundan dolayı içinde T.C. kimlik numarası yazılmıyor ben şuanda Malatya’da oturuyorum yukarıda belirtilen evrakları hazırlayıp Kars’a gitmeden Malatya’dan alabilir miyim?
  Teşekkürler

 3. Haber Revizyon diyor ki:

  Ehliyet değişimi için bedelin 2 liraya düştüğünü söylüyorlar. Peki sağlık raporu alınacak mı? Anlaşmalı sağlık merkezleri var mı? Vole kimin

 4. CEMIL diyor ki:

  ENGELLI EHLIYETE SAHIP OLUP EHLIYETIMDE TERTIBATLI ARAC SUREBILIR IBARESI VARDIR.

  YENI ARAC ALACAGIMDAN ARAC OTOMATIK OLACAGINDAN DOLAYI SU ANDAKI KULLANDIGIM
  EHLIYETTEKI TERTIBATLI ARAC KULLANABILIR IBARESI RAHATSIZLIK VERIRMI, YOKSA EHLIYET
  DEGISMESIMI GEREK ?

  BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ

 5. mustafa coşkun diyor ki:

  meraba kolay gelsin sizde bir açıklama rica edim 1014 te değişecek sürücü belgeleri için vatandaşta hangi evraklar isteniliyor rica etsem bunu öğrenebilirmiyim NOT…ben 1960 doğumluyum benden istenilecek belgeler nelerdir TEŞEKÜRLER

 6. ALİ diyor ki:

  Bu kadar detaylı güzel bilgiler için teşekkürler.

 7. didem diyor ki:

  6 ay once evlendım bugun jandarma kontrol noktasından gectım jandarma ehlıyetındekı soy ısmını degıştir dedi nerden yapıcam izmirde oturuyorum yardımcı olurusunuz ?

Yorum Yaz