Elmanın Faydaları

Elmanın Faydaları
1.304 kez okundu.

Besleyici özelliği ile tanınan ve diyetlerde adını sıkça duyduğumuz elmanın faydalarını hiç merk ettiniz mi? Karbonhidrat, organik asitler ve vitaminler bakımından zengin besleyici özelliği yanında elma tam bir vitamin deposudur. Gelin elmanın ne gibi faydaları olduğuna daha yakından bakalım.[ad]

Elmanın bol vitamin içerdiğini hepimiz biliyoruz. Bu vitaminlerin neler olduğuna gelince; elma bol miktarda A, C, E ve B grubu vitaminleri bulundurur. Bu kadar çok vitamin çeşidini birarada bulunan nadir meyvelerden de biridir.

Birçok farklı elementin de kaynağı olma özelliği taşıyan elma, magnezyum, fosfor, sodyum zenginidir. Bu nedenle günde 1 elma yemek demek, günlük vitamin ve mineral ihtiyacının çoğunu karşılamak demektir. Tek bir meyvenin bu kadar fazla besin çeşidini birarada taşıması, diyetlerde önerilmesinin de nedenidir.

Elmanın faydalarından bir diğeri de taşıdığı bu zengin besin çeşitlerinin çeşitli hastalıklara karşı önleyici etkisinin olmasıdır. Bu hastalıklardan bazıları; sindirim sistemi rahatsızlıkları, kabızlık, böbrek taşları, kollesterol, tansiyon, damar sertliği, kalp rahatsızlıklarıdır. Özellikle sindirim sistemine büyük faydası dokunan elmanın faydalarından biri de vücuttaki yorgunluk hissine engel olmasıdır. Nefes darlığına iyi gelen elmanın kokusu sinirleri rahatlatır. Mide bulantısına karşı çok bilinen bir etkisi de vardır.

Çiğ olarak tüketildiğinde, daha sağlıklı vitamin ve mineral alımı mümkün olsa da kompostosu, çayı, reçeli, pekmezi de yapılmaktadır. Elma kabukları bol miktarda selüloz ya da lif zenginidir. Böylece kabızlığa karşı etkisi ortaya çıkar. Bağırsak duvarını temizler, bağırsak hareketlerini kolaylaştırır, sindirim kanalının yıpranmasını önler. Kan şekerini düşürücü etkisi de bilinen elmanın faydaları saymakla bitmez.

Etiketler:

Elmanın Faydaları Konusuna 3 Yorum Yapıldı
  1. LidosuZen diyor ki:

    Elmanın faydaları saymakla bitmez. A ve C vitaminleri ile doludur, sinir ve adaleleri kuvvetlendirir. Kanı temizler.

  2. demet gelinlik diyor ki:

    Elmanın faydaları: Allah’ın bize vermiş olduğu nimetleri saymakla bitiremezken derdi veren Allah dermanı da ya…

  3. Erdinç Gökce 6-C İmam Hatip Okulu diyor ki:

    Elmanın bir diğer faydasıda cilde iyi gelmesi ve kiloları atmaya yaraması

Sayfa başına git
Tema Yapımcısı : Ankara Evden Eve Nakliyat