İncirin Faydaları

İncirin Faydaları
1.290 kez okundu.

İncir, her mevsimin meyvesidir. İster yazın tazesini, isterseniz kışın kurusunu tüketin, incirin faydaları öğrendiğiniz de çok şaşıracaksınız.[ad]

Antik çağda seçkin sınıfın, zenginlerin, kral ve kraliçelerin meyvesi olarak bilinir. Günümüzde ise dünya üzerinde üretiminin en çok yapıldığı ülke olan Türkiye’de, bu harika meyveyi rahatlıkla bulabilmek mümkün… Tahmin edilenin aksine kurusunun daha yüksek kaloriye sahip olduğu incir; A, C ve B grubu vitaminleri içerir. B Grubu vitaminlerden özellikle B1 ve B2 bulundurur. İçerdiği elementler kalsiyum, demir, fosfor, manganez, sodyum ve potasyum içerir.

Özellikle iyi bir mineral zengini olan incirin faydaları arasında kemik gelişimine etkisinden de bahsetmek gerekir.. Yarım bardak süt kadar kalsiyum ihtiyacını giderecek besin değeriyle günde bir incir yemeniz vücudunuza birçok fayda sağlayacaktır. Özellikle ekstra kalsiyum ihtiyacı olan gebeler, çocuklar ve menepoz geçiren kadınlar için uygun birer kaynaktır. Süte karşı alerjisi olan bireyler veya süt sevmeyen çocuklar için uygun bir besin seçimidir.

Yüksek miktarda lif içeren incir, aynı zamanda sindirim sistemi düzenleyicisidir. Lifli yapısı sayesinde diyetlerin de başlıca meyvelerindendir. Öksürük, bronşit ve astım hastalıklarına karşı etkisiyle ve hastalık sonrası nekahat dönemlerinde vücudu toparlayıcı özelliğiyle değerli bir besindir.

İncirin faydaları arasında en önemlilerinden biri de iyi bir folik asit kaynağı oluşudur. Özellikle gebeliklerde sık rastlanan folik asit eksikliğin çözümünü yine bu meyveyle sağlamak mümkün. Bunun yanında protein ve yağ metabolizmasında görevli olan B1 ve B2 vitaminlerini de bulundurur. Bu vitaminlerin eksikliğinde protein ve yağ yapım-yıkım olaylarında sıkıntılar yaşanmakta ve tüm vücut bundan olumsuz etkilenmektedir. B vitaminleri vücutta depo edilemediğinden her gün belli miktarda alınmaları gerekir.

Etiketler:

İncirin Faydaları Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. BAĞIMSIZ GAZETECİ diyor ki:

    İncirin Faydaları: İncirin faydaları, incir nasıl tüketilmeli, diş sağlığı ve incir, incir çekirdeği ve protein

Sayfa başına git
Tema Yapımcısı : Ankara Evden Eve Nakliyat