Whatsapp’ta Silinen Mesajları Geri Getirme

Whatsapp’ta Silinen Mesajları Geri Getirme
3.106 kez okundu.

Son model akıllı telefonların pek çoğunda WhatsApp sistemi bulunmaktadır. Söz konusu sistemde silinen mesajların geri getirilmesi mümkün olabilmektedir. Bunun için yapılması gereken şey söz konusu sistemin silinmesi ve yeniden yüklenmesidir. Söz konusu sistemde mesaj geçmişinizi de yeniden yüklemeniz gerekebilir. Bu durumda “geri yükle”yi tıklamanız gerekmektedir. Aynı zamanda kayıp sohbetlerinizin de bu sistemde görülmesi söz konusu olabilecektir.[ad]

WhatsApp’ın her sabah saat 4 civarında otomatik olarak kendini yedeklediği bilinmektedir. Bu yedeklemeler Android işletim sistemli olan telefonlarda telefonun microSD hafıza kartında muhafaza edilmektedir. Aynı zamanda sistem geri yüklemesini sağlamak isteyen kişilerin bu sistemi silmeleri ve yeniden yüklemeleri gerekmektedir. Eski mesajların geri yüklenmesi için “eski yedeklemeleri (yeni olmayan) geri yükleme kısmına tıklamak gerekmektedir. WhatsApp yükleme işlemi yapıldığında mesaj geçmişinin de geri yüklenmesi söz konusu olacaktır. Böylelikle kayıp sohbetler de geri yüklenmiş olacaktır.

Eski yedeklemeleri ve güncel olmayanları geri yüklemek de WhatsApp sisteminin geri yüklenmesi sayesinde yapılabilmektedir. Güncel sohbet geçmişinin geri yükleme sırasında kaybolması söz konusudur. 7 günlük yedekleme dosyalarının tutulduğu, bunun yanında yedeklemeden sonra alınan ya da gönderilen verilerin ve bir sonraki yedeklemenin öncesinde silinen yeni mesajların geri alınmaması söz konusudur. Yedeklemeyi yaparken manuel yapmanız söz konusu ise bu durum en sondaki yedekleme dosyanız üzerinde yazılacaktır.

WhatsApp dosyanızın yedeklenmesi sırasında dosya yöneticinizin bulunduğu konusundan emin olmanız gerekmektedir. Böylelikle yedekleme dosyalarının yeniden adlandırılması söz konusudur. Aynı zamanda pek çok farklı seçenekle karşılaşacaksınız. En yeni mesajlarınızı ya da güncel geçmişinizi kaybetmek istemediğiniz durumlarda manuel yedek oluşturmanız da mümkündür. Bunun için önce WhatsApp’a tıklayıp, daha sonra menü tuşuna basmalısınız. Ardından “ayarlar” kısmına girmeli, “sohbet ayarları” sekmesine tıklamalı, bunun ardından da “konuşmaları yedekle” butonuna basmalısınız.

Aynı zamanda manuel yedek dosyası /sdcard/WhatsApp/Databases klasöründe bulunmaktadır. Bu dosya “msgstore.db.crypt” adıyla kaydedilmiştir. Söz konusu dosyayı “msgstore.db.crypt.current” adıyla kaydetmeniz sizin için avantaj olacaktır. Bu kayıt sayesinde geri yükleme sırasında pek çok yedek dosya ile karıştırma sorununuz kalmayacaktır. Yedeklemelerin hepsi /sdcard/WhatsApp/Databases/ klasöründe saklanmaktadır.

Yedekten geri yükleme için yapmanız gereken şeyler ise öncelikle WhatsApp’ı silmektir. Bunun ardından yedekleme dosyalarından hangilerini geri yükleyeceğinize karar vermelisiniz. “msgstore-YYYY-MM-DD.1.db.crypt” adındaki dosyayı “msgstore.db.crypt” şeklinde değiştirmeniz gerekmektedir. Bunun ardından yeniden WhatsApp’ı yüklemeli ve geri yükleme istendiğinde “geri yükle”ye dokunmalısınız. Böylelikle WhatsApp’a geri yüklenen mesajları görmeniz mümkün hale gelecektir. Bunun yanında geri yüklemeyi geri almanız da mümkündür. Bunun için yedek dosya adını eski adı ile değiştirmelisiniz. Yani “msgstore.db.crypt.current” dosya adını “msgstore.db.crypt” olarak değiştirmeli ve aynı adımları izlemelisiniz.

Etiketler:

Whatsapp’ta Silinen Mesajları Geri Getirme Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. gökan diyor ki:

    Selam, bişey sorucam kardeş, diyelim gündüz saat 14.00 da whatsapp tan yazışma yaptım yaptıktan sonra hemen sildim. Bildiğim kadarıylada yetekleme gece 04.00 da yapılıyor. Sildiğim 14.05 da sildiğim yazışmayı kurtarabilirmiyim. Yoksa 04.00 da kayıtlı olanlarımı sadece geri getirebilirim.

  2. gökan diyor ki:

    Arkadaşlar bu konuda bilgisi olan varmı yardımcı olursa sevinirim.

Sayfa başına git
Tema Yapımcısı : Ankara Evden Eve Nakliyat